A szkorbut az egyik legrégebben ismert hiánybetegség. A C-vitamin hiánya. Először Hippokratész (i. e. 460 – kb. 380) írta le. Hajósnépek fölismerték, hogy a gyümölcsöt is tartalmazó étrend a hosszú hajóutakon megment a szkorbuttól. Mégis csak 1912-ben tengerimalacokon végzett kísérletek során sikerült igazolni, hogy a szkorbut valóban hiánybetegség.
Utóbb C-vitaminnak nevezték el azt az alapvető tápanyagot, amelynek hiánya a szkorbutot okozza. Sokak selypes szóbetegséggel gyakran „skorbut” gyanánt emlegetik ezt a sorvasztó kórt. Ehhez ragaszkodván persze ennek gyógyszere is csak az „askorbinsav” lehet !
Az aszkorbinsav a szkorbutból a- fosztóképzővel alkotott vegyi név. Az aszkorbinsav a szkorbut íre.
Az 1920-as években, amikor fölfedezték, még szerkezete szerint hexuronsavnak hívták.
1937-ben a C-vitamin kutatásáért hárman is kaptak Nobel-díjat. Norman Haworth vegyi (kémiai) Nobel-díjat kapott Paul Karrerrel az aszkorbinsav szerkezetének meghatározásáért. Ugyanebben az évben az orvosi Nobel-díjat Szent-Györgyi Albert kapta, aki a C-vitamin élettani hatásait tanulmányozta.
Az aszkorbinsav antioxidáns tulajdonságú szerves sav. Fehér vagy világossárga kristályok alakjában jelenik meg. A hexuronsav L-enantiomere az aszkorbinsav más néven a C-vitamin. Élelmiszer-adalékanyagkénti azonosítója E300.
Az aszkorbinsav cukorszármazéknak tekinthető, az L-aszkorbinsav a 2-dezoxi-2-keto-L-gulonsav γ-laktonjának en-diol-alakjának tekinthető. Vízben jól oldódik.
A C-vitamin a kötőszöveti rostok egyik fajának, az enyvadó rostoknak (a kollagénnek) az előállításához nélkülözhetetlen koenzim. A C-vitamin hiánybetegsége a szkorbut tünetei, az ínysorvadás, a fogak meglazulása-elvesztése, nyálkahártya-vérzékenység is az enyvenyrostok (kollagénképzés) zavarából adódnak.
Ajánlott olvasmányok :