Régen nem divat már a klasszikus görög regék ismerete. A világ már ritkán találkozik a kiemelkedő (általános) műveltséggel rendelkező orvossal, régmúlt idők legendájával. Mégis… Még csak „konzervatív”-nak sem érzem magam, amikor azt állítom: A széleskörű műveltség a biztos ismertető jegye a ma Jó Orvosának is ! A váratlan élethelyzetek és a beteggel való megértési (kommunikációs) nehézségek áthidalásában is segít a műveltség.
Az internáci angol „kultúrkörben” ma már a Hippokratészi eskü emlegetése is csak avítt modorosság. Szinte röhej tárgya. Mélyre ásta magát a Nyugat ! Nagyon mélyre az İstentagadás és az Emberi Értéktagadás minden mezején.
Klasszikus hellén eleinkkel példálózni pedig mindenkoron jó rutin ! Nem csak az „Orvoslás Atyja” Hippokratész, de az Ő İstene is mindenkoron emlegetésre méltó ! Aszklépiosz görög betűzettel Ἀσκληπιός mindannyiunknak példát adhat. Akkor is, ha más İstenhez, Zóroasztárhoz, Buddához, Jézushoz vagy Mánihoz kötjük is (inkább) magunkat.
Aszklépiosz (Ἀσκληπιός) orvosisten felesége Épioné : a fájdoltászat, avagy a fájdalom-csillapításának İstennője. Épionének Aszklépiosztól született gyermekei, a gyógyító kisİstennők : Hügieia (Ὑγιεία), Aiglé (Αἴγλη), Akeszó (Ἀκεσώ), Iaszó (Ἰασώ) vagy Iészó (Ἰησώ) és Panakeia (Πανάκεια).
Hügieia (Ὑγιεία) vagy Hügeia (Ὑγεία) – a Tisztaság (mint egészség) İstennője.
Aiglé (Αἴγλη) – a Teljes Egészség, a Ragyogó Üdeség, szó szerinti jelentésben ‘ragyogás’, ‘csillogó fényesség’ İstennője.
Akeszó (Ἀκεσώ) – a Gyógyulás İstennője.
Iaszó (Ἰασώ) vagy Iészó ( Ἰησώ) – a (betegségből való) Fölépülés İstennője.
Panakeia (Πανάκεια) – İstennő a mindent gyógyító orvosság(ok) Úrnője.
De vissza a Gyógy-İstennők szülőanyjához: neve vélhetően az épiosz / épiá / épion (ἤπῐος / ἠπῐ́ᾱ / ἤπῐον) ’csillapítás’, ’enyhítés’, ill. ’enyhülés’ szóból ered, és Épioné vélhetően a lábadozáshoz szükséges gondozás, avagy a fájdalom enyhülésének megszemélyesítése volt. Az szó ős gyökében összefügg az óind (szanszkrit) ápja आप्य szóval is, amelynek ’gyengéd’, ’kedves’ jelentése a hellén ó-szóéval is eggyezik. Épioné neve végső soron talán még az angol „pain” szóalakkal is összefügg, mint annak ős-gyöke…
Fönnmaradt kőfeliratokból tudjuk, hogy Épioné Ἠπιόνη ünnepelt İstennő vala nem csak Kószon, Hippokratész szigetén, de az ión(iai) Pergamonban meg Epidauroszban és Attikában, Athénban is.
A fájdalomcsillapítás tudománya kezdi új szakterületté kinőni magát … illendő neve lehet klasszikus alapokon Épionia, Ép(ion)iatria, vagy épp Épi(on)ologia : a fájdalom-csillapítás İstennője, Épioné – óhellén iratban Ἠπιόνη – neve nyomán a fájdalom-csillapítás tudománya.
Ha éppen nem a tisztes magyar fájdoltászat, avagy a fájdalomcsillapítás szót használnánk, hát ajánlott Épioné nevéből az Ép(ion)iatria !