Hanyattgörcskór – idegenül tetanusz

A hanyattgörcskór idegenül, latinkodón tetanusz, helyesebben ógörögül tetanosz (τέτανος), angolkodón tetanus [ejt : tetõnõsz, olykor csak tetnõsz] olykor lockjaw, azaz ‘állzár’, magyarul inkább ‘szájzár’ egy baktérium okozta fertőzés, amelyet a görcsbaci (Sz.) tudományoskodóbban a Clostridium tetanī okoz.

A buzogány alakú görcsbaci (Sz.) tudományoskodóbban a Clostridium tetani.

Az egész testre kiterjedő izomgörcs jellemzi e kórképet, amely a rágóizmok görcsével kezdődik, majd a vicsorvigyorral folytatódik (risus sardonicus), amely ráterjed a test többi izmára is és végül a gerincizomzat megfeszülésével, a légzőizmok görcsével öli meg áldozatát. Nem ritka e halálgörcsben a csontok törése sem…

A ‘feszül’, ‘feszít’, ‘nyújt’, ill. ‘terjed’ jelentésű τείνω [ejt : tei] igéből eredő τετανός [ejt : tetanosz] melléknév ’feszes’, ’merev’, míg a τέτᾰνος [ejt : tetanosz] főnév meg ‘görcsös feszültség’ vagy ‘(hím)merevedés’ jelentésben élt. Ebből csőppent az európai nyelvekbe ez a pongyola kórnév.

Opisthotonus – hanyattgörcskór – Sir Charles Bell festménye (1809)

Opiszthotonus görögebbül opiszthotonosz ( ὄπισθεν + τόνος ) vagyis ‘hátfeszülség’, ‘hanyattfeszület’, amely a súlyos izomgörcs állapota a nyaktól a gerincoszlop egészén át a sarokig való ívbe zárja a testet.

Ossza meg: